Ya Ben De Vazgeçseydim?

Volkan Biçer
2 min readJan 5, 2021

--

Sanırım sene 2014,

(VARAN 1) Metroya iniyorum, internet yok… İstanbul metrosu gibi uzun in-çık-seyahat süreleri olan metrolarda internet olmaması bir sorun…

(VARAN 2) Ofise geliyorum, düşünüyorum.. mobilike olarak Türkiye’de bir çok medya şirketinin uygulamasını biz yapmışız ve reklam satış hakları yıllık komple alınmış olarak bizde.

(VARAN 3) iBeacon teknolojisi ortaya çıkmış… Bir yerlerde kullanırsak hem ödüllük iş yapar, hem cihazı ön plana çıkarmış oluruz.

Ve bunu bir fikre dönüştürebiliyorum;

  1. Ulaşım AŞ ile anlaşacağım, metro giriş ve çıkışlarına, merdivenlerine ibeacon cihazı koyacağız,
  2. O cihazlar sadece bizim yaptığımız bu büyük medya uygulamaları ile konuşacak,
  3. Kullanıcı tam o metro giriş noktalarındayken ibeacon’ın tetiklemesiyle Push Notification alıp, açılan sayfada sadece kelime bazlı 200 civarında haberi sağa-sola basit bir kaydırma ile okuyacak, (resimler olmayacak)
  4. Bu haberleri önden uygulamalara indirteceğimiz için internetin olup olmaması bir sorun olmayacak.
  5. Kullanıcı tüm seyahati boyunca farklı bir çok içeriğe erişebilecek.

Çok heyecanlıyım, strateji, kreatif ve proje ekip liderlerine fikri anlatıyorum… Bir yandan da onları kızdırıyorum;

“Bu iş süper iş ama siz bunun sunumunu yapamazsınız, en iyisini ben yaparım. Sizin yaptığınız sunum mu? Ben onu 4 sene önce yapıyordum vs…”

Bu arada hepsi cengaver ötesi yetenekli, benden iyiler yani,

Oltaya geliyorlar… (Sanırım arpa suyu etkisiyle geliyorlar:)

Amacım en iyisini çıkarmak ve herkesin bir nevi sahiplenmesine uğraşmak….

İddiaya giriyoruz, herkes 5 gün sonra sabah sunumları bitirecek ve bir jüri eşliğinde en iyi sunumu yapan hem direkt para ödülü hem de iş satılırsa satıştan prim alacak ve satış ekibi o kazanan sunumla markalara bu işin sponsorluğunu satacak.

Çarşamba sabah sırayla hepsine yazıyorum, ve üçü de sunum için kalem bile oynatmamış. Böyle olacağını biliyordum diyorum ama biraz da üzülüyorum.

Benim sunumu kullanıyoruz ve Türkiye medya tarihinde görülmemiş bir bütçeyle sponsorluk alıyoruz. Hala bir reklam ağının tek işte kazandığı en büyük bütçe olduğuna eminim. Sıfırlar akıyordu.

Bunun yanında proje hem Amerika hem Avrupa’dan 10–15 civarında ödülü de ayrıca getirdi…

Bu projede ben belirli noktalar için uğraşmış olsam da tüm devamlılığı o 3 kişinin ekibi ve tabii diğer ekipler yaptı, bu yazı da zaten onları eleştirme değil, bir yöneticinin perspektifinden bakış açısı…

Sadece şunu düşünüyorum, ya ben de vazgeçseydim ve onlara bıraksaydım? Çok kaliteli çocuklar, bu işi güzel yaparlar deseydim…. Onlar da yapmayınca salsaydım?

İşte; işin başında olunca salmayacaksın, göstereceksin, uyuyanı uyandıracaksın, ekibin unutunca sen basacaksın, araba durunca önce sen inip iteceksin, ya da orada oturmayacaksın…Kulağımıza küpe olsun…

--

--

Volkan Biçer

Çok şey unuttuk bugüne kadar, kararlarımız, yaptıklarımız, gördüklerimiz… Unutmamak için yazmak istedim tecrübeleri…