Ekibin Yeni Yılını Kut-la-MA!

Volkan Biçer
2 min readDec 29, 2020

Çünkü anne ve babasının yeni yılını kutlarsan daha makbule geçer.

Yılbaşı enteresan bir şey, herhalde umut beklentisinden mütevellit herkese bir format atıyor, ağacı dikiyorsun ofise, akşamına bir parti var dersin, iki cips bir çerez bile koysan on numara beş yıldız. Herkes gelecek sene her şey daha iyi olacak diyerek kavgaları, gürültüleri, dertleri, tasaları unutuyor. Yöneticiler için ilişkilere format atma noktasında iyi bir fırsat.

Gelelim ana konuya;

İş hayatının yöneticiler için temel amaçlarından birisi bence;

“İnsanların hayatında iz bırakmak…”

Bunu hem iyi hem de kötü şekilde yapabilirsiniz.

Ben geldiğim noktalara hem mobilike, hem de AdColony sürecinde her daim ekibim sayesinde geldim, beraber çalıştığım yöneticilerin de inancının aynı olduğuna inanıyorum.

Daha önceki yazılarda belirttiğim gibi tüm All Hands’lerde (Aylık Ulusa Sesleniş Konuşmaları, bir nevi balkon konuşması havası) kapanışı her daim “Siz değerli evlatları yetiştiren anne ve babalara sonsuz teşekkür ederim” diyerek bitirirdim.

Hep daha fazlasını yapmak istedim, en büyük hayalim bütün çalışanların anne ve babalarını sürpriz bir şekilde İstanbul’da 1–2 gün 5 yıldızlı otelde ağırlamaktı. Maalesef bunu yapamadım. Aklımda o sürpriz anının sahnesi bile her daim belirir. Yapmaya her yeltendiğimde ekip daha da büyüdü daha da büyüdü, 200 kişinin anne ve babasını ağırlamak da bize nasip olmadı. Neyse.

Geçen sene o kadar kriz, sıkıntı mertebesinde bizim cengaver ekip Türkiye’den bayrağı, Arjantin’e, Almanya’ya, İspanya’ya, Norveç’e, Danimarka’ya, Güney Afrika’ya, Kolombiya’ya çatır çatır dikti…30'dan fazla ülkede gururla anılan işler yaptılar. Sağolsunlar onların emekleri bize asansör oldu, haklarını da helal etmiş olmalarını umuyorum.

Bu süreçte madem getiremedik bari bir teşekkürü artık aracılarla değil direk arayarak yapalım dedik, İnsan Kaynakları ekibimiz dümenden bir şekilde acil durumlar için lazım diyerek iletişim bilgilerini topladı… Çok değerli yol arkadaşlarım, kardeşlerim Mehmet Ayan, Emre Gönül ve Seymen Tekşen ile yılbaşı partisi öncesinde ofise erken geldik, tek tek aramaya başladık.

Yüzlerine ne diyorsak anne ve babalarına da aynısını söyledik… “Mükemmel bir sene geçirdik, bu ülkenin bayrağını evladınız çok uzaklara kadar taşıdı, başarının içerisinde çok payı var, sizlere böyle değerli bir evlat yetiştirdiğiniz için çok teşekkür ederiz…”

Şu an bile o emektar anne ve babaların seslerinin titrediği anları, yutkunup kelimelerin düğümlendiği saniyeleri, ne emekler verdik demelerini ve “bugün aramanız bizi çok mutlu etti” onlar size emanet dediklerini unutamıyorum…

Lütfen videoyu izleyin siz de şahit olun…

Bunu yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenler;

  1. Kendinizi tanıttıktan sonra ilgili ebeveyne çocuğunun yaşadığını, bir sıkıntı olmadığını hemen söyleyin, oğluma bir şey mi oldu? Ne oldu? gelebiliyor,
  2. Çok uzatmayın duygular ağlamaya dönebiliyor, sarsmamak gerek.
  3. Siz de ağlayabiliyorsunuz dikkat edin :)
  4. Herkesi aramanız zor, bir kura yapabilirsiniz,
  5. Arayıp ulaşamıyorsunuz, sonra tekrar arıyorlar, Ya bu şimdi kimin annesi? Telefonu açıp da pardon siz kimin annesisiniz de diyemiyorsunuz, o yüzden sıralı, kayıtlı, isimli, gidin :)

Ekibinizin hayatında unutulmayacak izler bırakın…

Bugünlere gelmemi sağlayan tüm ekip arkadaşlarımın anne ve babalarına böyle evlatlar yetiştirdikleri için teşekkür ederim…

VB.

Mutlu bir 2021 dilerim…

--

--

Volkan Biçer

Çok şey unuttuk bugüne kadar, kararlarımız, yaptıklarımız, gördüklerimiz… Unutmamak için yazmak istedim tecrübeleri…